POVAŽSKÝ HRAD

HLAVNÁ STRÁNKA

GRANTY EHP

OBNOVA POVAŽSKÉHO HRADU

AKTIVITY PROJEKTU

PARTNERSTVO

DOBROVOĽNÍCTVO

PRO MONUMENTA

KULTÚRNE DEDIČSTVO

PUBLICITA

ZAUJÍMAVOSTI

FILM

UŽITOČNÉ LINKY

Copyright © 2017 povazskyhrad.sk. Všetky práva vyhradené.

Dobrovoľníctvo


“Slovensko je postkomunistická krajina, no ako každý národ a krajina, aj my máme svoju tvár a kultúru. Tá sa, bohužiaľ, postupne vytráca a my sa chceme čoraz viac podobať na západ, či USA. Zdá sa, že Slováci prehliadajú krásy a potenciál, ktoré majú priamo pred očami.


Naša krajina nie je Nemecko či Francúzsko a ani nimi nikdy nebude. Má však vlastné silné stránky, ktoré by sme mali využívať. My však vlastné silné stránky, ktorá, ktoré by sme mali využívať. My však nimi ukážkovo plytváme a svoj vlastný potenciál zabíjame. Môžeme sa vyhovárať na vládu, vandalov a hocičo iné, nov vždy môže každý začať od seba. Až príliš často sa v tejto krajine stretávam s tým, že ľudia konštantne na niečo nadávajú Nadávajú až tak, že úplne prestali vidieť pozitíva, hľadajú vinníkov a popri tom nie sú schopní sami sebe nastaviť úprimné zrkadlo. Aj to málo kultúrneho dedičstva, ktoré nám zostalo chátra, je ovešané reklamami a namiesto zachovania histórie a vlastnej tváre staviame aj na našom území fabriky, nákupné centrá a čoraz častejšie akési „pseudo mrakodrapy“, ktoré k našej kultúre vôbec nepatria. Nerozumiem prečo tento štát mrhá svojim potenciálom a silnými stránkami. Ťažko sa s tým dá niečo robiť pokiaľ ho riadia, nie zrovná, najvhodnejšie osoby. To však stále nie je dôvod strácať svoji individualitu a sebavyjadrenie.


Vážim si krásne miesta, ktoré tu sú aj tie schátrané. Majú totiž oveľa väčšiu charizmu ako architektúra, ktorá sa sem tlačí. Preto mi bolo cťou zvečniť zrúcaninu Považského hradu, ktorá napriek súčasnému stavu má stále svoje čaro. Pocit, ktorý človek má keď stojí tam hore vo vetre a má pred sebou obrovskú scenériu, sa cez fotografiu sprostredkovať nedá. Tam musí človek jednoducho stáť a nasať prítomný okamih.


Cez fotografie podávam svoj pohľad, estetickú hodnotu a interpretujem emócie a myšlienky. Preto tieto fotografie nie sú dokumentáciou. Sú vyzdvihnutím estetickej krásy, mnohokrát až za hranicou reality prelínajúc sa s fantáziou a majú podotknúť, že treba pracovať s tým, čo máme a nie sa hnať za „vzorom“, ktorého aplikácia u nás je cestou proti nám samým.”


Ľubomír Rechtorík

Ľubomír Rechtorík

content creator, photographer

Facebook: Nope.rfection

www.noperfectionn.